11 listopada 2018r. - nasz biało – czerwony dzień

Drukuj Email
środa, 14 listopada 2018 21:19

Uroczystość dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jaka odbyła się 11 listopada 2018 roku w gminie Lipie, miała charakter podniosły i wypełniony patriotyczną symboliką.

            Mieszkańcy gminy licznie zgromadzili się przy Urzędzie Gminy w Lipiu, aby wspólnie przejść do kościoła parafialnego w Dankowie, gdzie odbyła się msza św. za Ojczyznę. W korowodzie niesiono obraz Matki Bożej Dankowskiej, sztandary szkół oraz jednostek OSP, pięknie grała Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta GOK w Lipiu, ale z pewnością bohaterką tego wyjątkowego marszu była ogromna, 100-metrowa, biało – czerwona flaga. To ona symbolicznie połączyła całą lokalną społeczność – młodych i starszych, pracowników i przedsiębiorców, świeckich i duchownych, ludzi o różnych charakterach, poglądach, zawodach.

Do tej symboliki nawiązał w czasie homilii ks. kanonik Henryk Dusza, który powiedział: Kiedy patrzyłem na tę wielką narodową flagę, niesioną zgodnie przez tak wielu ludzi, zobaczyłem w niej naszą Ojczyznę. Zobaczyłem jaka jest wspaniała w swej różnorodności, jak piękna waszym pięknem i silna waszym zgodnym działaniem. Jak bardzo potrzebuje każdego z nas, aby móc się rozwijać.

IMG 0538Dużą grupę uczestników korowodu stanowiły małe dzieci oraz uczniowie szkół w Lipiu i Rębielicach Szlacheckich. Wiele z nich niosło w rękach chorągiewki oraz baloniki, w których umieszczono karteczki z życzeniami dla Polski z okazji jej jubileuszu. Symboliczne złożenie życzeń Polsce polegało na wypuszczeniu w rozświetlone słońcem niebo białych i czerwonych baloników, co miało miejsce przy obelisku 800-lecia Dankowa. Tam też głos zabrała wójt gminy, Bożena Wieloch, która podziękowała całej społeczności lokalnej za aktywny udział w uroczystości 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, co jest dowodem wielkiego patriotyzmu mieszkańców gminy Lipie oraz ich miłości do ojczystej historii i tradycji.IMG 0544

Następnie przy dźwiękach orkiestry została złożona flaga, a wszyscy zgromadzeni przeszli do kościoła parafialnego w Dankowie, aby uczestniczyć w mszy św. w intencji Ojczyzny. O wyjątkowym charakterze tej eucharystii świadczy oprawa muzyczna chóru, a także fakt licznego zaangażowania osób świeckich w liturgię słowa oraz modlitwę powszechną. Niecodzienne i wzruszające było też wspólne wykonanie o godz. 12.00 czterech zwrotek hymnu państwowego, w ramach ogólnopolskiej inicjatywy pod hasłem „Niepodległa, do hymnu!”

W Święto Niepodległości podczas nabożeństw zwykle odczytuje się znaną „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi, natomiast w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, w dankowskim sanktuarium oprócz niej swoją modlitwę za Ojczyznę wypowiedział 13-letni Marcel Kazimierczak, uczeń ZS-P w Lipiu, laureat Ogólnopolskiego Konkursu „Na stulecie odzyskania niepodległości – modlitwa za Ojczyznę”, zorganizowanego przez tygodnik katolicki „Niedziela”.

11 listopada to dzień, któremu patronuje św. Marcin. Z jego postacią wiąże się zwyczaj pieczenia rogali, które swym kształtem przypominają podkowę, według legendy zgubioną przez konia świętego biskupa, a w młodości - żołnierza. Do tej sympatycznej ludowej tradycji nawiązał ks. proboszcz i na zakończenie uroczystości poczęstował wszystkich jej uczestników rogalami.

 

Jolanta Cyprych

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)