Ojcze Święty, Pamiętamy!

PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 maja 2020 20:34

Nie sposób dziś nie uczcić św. Jana Pawła II, który 100 lat temu w Wadowicach, w mieszkaniu przy ul. Kościelnej 7, przy wtórze dzwonów wzywających na nabożeństwo majowe, przyszedł na świat. Mały Karol, syn Emilii i Karola Wojtyłów nazywany przez swoją mamę i rówieśników "Lolkiem", przeszedł długą, trudną, ale piękną drogę z wadowickiego domu, przez krakowskie seminarium, parafie w których pracował, uczelnie w Polsce i Rzymie. Zostając najpierw kapłanem, następnie biskupem, kardynałem, papieżem a na końcu świętym. Przez swoje życie pokazał nam, dorosłym i dzieciom na całym świecie, że każdy może być świętym i każdy ma swoją własną niepowtarzalną drogę do świętości. Społeczność Zespołu Szkolno - Przedszkolnego pragnie uczcić św. Jana Pawła II i Jego setną rocznicę urodzin. Rozwijając talenty literackie i plastyczne, uczniowie pisali opowiadania i rozprawki o życiu świętego. Jedno z nich pragniemy zaprezentować już dziś.
Uczniowie klas młodszych rysowali dla jubilata laurki, projektowali kartki pocztowe z Wadowic - ukochanego miasta naszego papieża. A wszystko dlatego, by pamięć o Tobie, Ojcze Święty była wciąż żywa.

Magdalena Mrugacz

galeria

„Jak poznałem postać Jana Pawła II”

Nigdy nie zapomnę dnia, kiedy po raz pierwszy odwiedziłem miasteczko, w którym urodził się Karol Wojtyła przyszły papież. To właśnie tam podczas jednej z pielgrzymek wypowiedział znamienne słowa: „Tu, w tym mieście Wadowicach, wszystko się zaczęło…”. Chciałbym przybliżyć wam dzisiaj postać naszego papieża Jana Pawła II, a szczególnie jego dzieciństwo i młodość. Jego życie nie układało się tak dobrze jak mogłoby się wydawać...

Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920r. W tym roku przypada 100 rocznica jego urodzin. Mieszkał w niewielkim mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy przy ul. Kościelnej. Tam żył z rodziną, tam stawiał pierwsze kroki, odrabiał lekcje i grał w piłkę, a także zawierał przyjaźnie. Tam modlił się i wychowywał. Miał starszego brata Edmunda i starszą, ale nieżyjącą już wtedy siostrę Olgę. Jego rodzicami byli Emilia i Karol Wojtyłowie.Rodzina Wojtyłów wiodła skromne życie. Ojciec, porucznik, był urzędnikiem administracji wojskowej. Matka prowadziła dom. W domu Wojtyłów panowała religijna atmosfera, a oni sami cieszyli się szacunkiem wśród mieszkańców. Brat Edmund, starszy od Karola o 14 lat studiował medycynę i został zastępcą ordynatora Szpitala w Bielsku. Młody Karol, jak każde dziecko miał swoją ksywkę, był znany jako „Lolek”. Jest to bardzo interesujące, bo moja młodsza siostra też mnie tak nazywa. Kiedy Karol miał 9 lat i przygotowywał się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej zmarła mu matka. Po pogrzebie ojciec zabrał synów do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, do którego przyszły papież często powracał. Młody Wojtyła bardzo mocno przeżył śmierć mamy i od tamtej pory nigdy nie rozstawał się z jej zdjęciem. Nie była to jedyna tragedia w życiu przyszłego papieża. Trzy lata po śmierci matki zmarł mu brat Edmund. Te smutne wydarzenia miały duży wpływ na kształtowanie jego osobowości. Ojciec Karola był człowiekiem niezwykle religijnym, pracowitym i sumiennym, po śmierci żony otoczył go szczególną miłością i opieką. Towarzyszył mu w jego latach szkolnych. Myślę, że jego postawa i wsparcie przyczyniło się do dalszych wyborów życiowych młodego Karola. Często papież wspominał swojego ojca: „Nieraz zdarzało mi się budzić w nocy i wtedy zastawałem mego Ojca na kolanach, tak jak na kolanach widywałem go zawsze w kościele parafialnym.” Karol, jako chłopiec dużo czasu spędzał w kościele, przy którym mieszkał.Od najmłodszych lat Lolek chętnie uczestniczył we Mszy św. i nabożeństwach. Do służenia jako ministrant przy ołtarzu zachęcali go księża katecheci, mobilizowali rodzice,
a szczególnie ojciec.

Kolejnym ważnym elementem w życiu Karola Wojtyły była edukacja. Chodził do szkoły podstawowej i uczył się w bardzo licznej klasie. Było tam aż sześćdziesięciu uczniów. Młody Wojtyła był bardzo pomocny i koleżeński, dobrze się uczył. Szkołę skończył z wyróżnieniem. Potem uczęszczał do ośmioklasowego gimnazjum. Jego ulubionymi przedmiotami były język polski, łacina, greka i religia. Podczas jednej z pielgrzymek do ojczyzny Jan Paweł II powiedział: „Dziękuję Wadowicom za te szkoły, z których tutaj tak wiele zaczerpnąłem światła: naprzód podstawową, a potem to znakomite wadowickie gimnazjum im. Marcina Wadowity”. Interesował się teatrem. Jako gimnazjalista grał w Antygonie, Balladynie i Nieboskiej Komedii. Jego zamiłowania do teatru i języka polskiego pomogły mu w dalszym życiu. Myślę, że z łatwością przychodziło mu pisanie homilii i głoszenie Ewangelii z właściwą dykcją i akcentem. Jako młody chłopiec sobotnie i niedzielne popołudnia chętnie spędzał grając wpiłkę, pływał, wędrował po górach, każdego wieczoru chodził z ojcem na spacer. Zawsze brał udział w organizowanych przez szkołęwycieczkach naukowych i turystyczno-krajoznawczych. Zjednywałsobie kolegów nie tylko umiejętnościami sportowymi, ale również znajomością łaciny i poezji, którąlubił cytować.

Wszystkie te trudne doświadczenia z dzieciństwa i młodości miały ogromny wpływ na kształtowanie osobowości przyszłego papieża. Z okien swojego mieszkania Wojtyła widział zegar słonecznyumieszczony na ścianie kościoła z napisem – Czas ucieka, wieczność czeka. Podczas swojego życia nie lubił tracić czasu, ale starał się znaleźć złoty środek międzynauką, a odpoczynkiem. Jako Papież podkreślał zawsze konieczność i wartość odpoczynku. Myślę, że w dzisiejszych czasach mało jest osób, które potrafią tak dobrze wykorzystać czas na szkołę, rodzinę, odpoczynek, nie zapominając o Bogu i życiu religijnym.

Oliwer Pawełoszek

Klasa VI a


 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)