XXX Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator Izabella Pęcherz   
poniedziałek, 27 października 2014 23:13

Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży posiada wyjątkowo długą, bo już 30-letnią tradycję. Ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnacji kultury języka ojczy­stego, kształtowanie szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Nie mniej ważne jest rozbudzanie zainteresowań krajoznawczych wśród uczestników oraz zachęcanie ich do poznawania własnego regionu, jego historii, dorobku, zdobywania wiedzy o Polsce i Polakach.

DSC04762W czwartek 23 października ZS-P w Lipiu gościł uczestników etapu wojewódzkiego tego konkursu. Było ich ośmioro w kategorii szkół podstawowych i pięcioro w kategorii gimnazjów. Zadanie uczestników polegało na wyszukaniu tematów ciekawych krajoznawczo, a następnie zaprezentowaniu ich w formie dwóch wypowiedzi, pięcio i siedmiominutowej. Przy czym powinny one być spontaniczne, sugestywne, odznaczające się barwną i piękną polszczy­zną.

Tematyka tegorocznej edycji Konkursu Krasomówczego była bardzo zróżnicowana. Uczestnicy ze szkół podstawowych opowiadali między innymi o historii Dankowa i Sosnowca, o rezerwacie geologicznym „Szachownica” i młynie państwa Tomskich z Rębielic Szlacheckich, o współczesnym nam biskupie częstochowskim, Janie Długoszu oraz dawnym wojewodzie poznańskim, Macieju Borkowicu, którego duch straszy w ruinach olsztyńskiego zamku. Natomiast młodzież gimnazjalna zainteresowała słuchaczy wypowiedziami na temat ludowych opowieści o upiorach, strzygach i utopcach, lustrze Twardowskiego, w którym rzekomo król Zygmunt August miał ujrzeć swoją ukochaną Barbarę Radziwiłłównę, a także o historii i pierwszych dniach wojny w Parzymiechach. DSC04814

Przy ocenie, Jury brało pod uwagę przede wszystkim:

1. Zgodność prezentowanych treści z tematyką konkursu.

2. Konstrukcję wypowiedzi.

3. Ogólną prezentację tematu.

4. Sugestywność wypowiedzi.

5. Jasność i logiczność formułowanych myśli.

6. Płynność oraz poprawność wyrażania się.

7. Bogactwo języka i jego barwność.

8. Dostosowanie tekstu do osobowości i wieku występującego.

9. Kontakt ze słuchaczami

DSC04869Laureaci pierwszego i drugiego miejsca eliminacji wojewódzkich uzyskali prawo startu w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym. Niezmiernie nam miło, że zarówno w kategorii szkół podstawowych jak i gimnazjów, województwo śląskie w Legnicy reprezentować będą uczniowie naszej gminy: Jakub Olczyk i Maciej Cieślak z ZS-P w Lipiu oraz Paulina Grądys z ZS-P w Parzymiechach i Sara Luto z ZS-P w Lipiu.

Organizatorzy konkursu dziękują rodzicom oraz sponsorom, którymi były firmy Jamar z Albertowa oraz Piekarnia Ludwik Cieśliński z Lipia, za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla uczestników i gości konkursu.

Wycieczka autokarowa po okolicy, ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowego kościoła w Dankowie, była prawdziwie turystycznym zakończeniem imprezy.

galeria

 
free pokerfree poker
Ulti Clocks content

godlo polski.svg


 LogoZSP

 Zespół Szkolno - Przedszkolny
ul. Częstochowska 31
42 – 165 Lipie

tel. 34 318 80 88
e-mail  zsplipie@op.pl


 zsp

Przedszkole Publiczne


Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego


Film o ZS-P w Lipiu

 klisza

Czerwiec 2017r.

Czerwiec 2014r.
  comenius rgb


herb GMINY LIPIE


logo wiarygodna szkola


DBI

http://bezpiecznie-w-sieci.blogspot.com/


logo glowne


 logo newest


sniadanie-daje-moc


logo-trzymaj-forme


kodowanie


logo probramowanie


logo-chd

-Rządowy program

BEZPIECZNA +


unnamed


2016 CodeWeek logo-768x768


1408372303


logo-cyfrowobezpiecznipl(2)